Som veriaci človek

Neznamená to, že nerobím chyby, ale uveril som vyššej mocnosti, ktorá stvorila svet a život vo všetkých jeho dimenziách. Tohto Boha som prijal do svojho života, odovzdal som mu svoj život a rozhodol som sa žiť v pravde a zriecť sa hriechu. Som zároveň pedagóg. Z modlitby a túžby pomôcť deťom v školách vznikol 1. júna 2011 Pastiersky list učiteľom Slovenska.

PASTIERSKY LIST UČITEĽOM SLOVENSKA      1.jún.2011

Prosím ctených riaditeľov, aby prečítali tento list pedagógom a študentom.

Moji drahí učitelia, profesori, žiaci a študenti, vo všetkej úcte k vašej práci-

 na začiatku listu vás uisťujem o pochopení a podpore z mojej strany a prosím o vzájomnú zhovievavosť, o milosrdenstvo a trpezlivosť. Pedagóg sa pedagógom nestáva z vlastnej vôle, ale z vôle Toho, ktorý ho uzná za hodného, aby Mu slúžil v Jeho úrade vo všetkej bázni a múdrosti. Tento list píšem z vôle Toho, ktorý mi prikázal napísať a odoslať vám ho. Ak na ňom nájdete niečo nedokonalé, prosím odpusťte mi to. Viem však, že v princípe sa nemýlim. Som dušou a srdcom pedagógom, ktorý má len to šťastie, že On pozná mňa a ja poznám Jeho.

Mgr. Radoslav Václav

 

Učiteľom a profesorom

 

Vaši žiaci a študenti nie sú vašim vlastníctvom, ale sú vám zverení z vyššej moci, z takej istej, ako bol zriadený váš učiteľský úrad k tomu, aby ste ich kultivovali. Proste túto vyššiu moc, aby vám zabezpečila múdrosť hodnú vášho úradu. Pravá výchova a pravé vzdelanie je založené na trvalých, pravých hodnotách. Neprekrúcajte prosím tieto hodnoty na obraz tohoto skazeného sveta, ale hľadajte vyššie hodnoty ako sú ľudské a týmto sa podriaďujte. Vaša etika a morálka nech sa zjednotí s „vyššou" etikou a morálkou. Váš osobný život nech ide príkladom hodným nasledovania! Vaša úloha je o to dnes väčšia, o koľko viac falošného vplyvu pôsobí na dnešnú mládež. Čím viac múdrych kníh preštudujete, tým vyššiu profesúru dosahujete. Je však ešte vyššia cesta. Hľadať a nachádzať múdrosť priamo- v origináli. Pravá múdrosť sa nemýli, je plná pokoja, pravdy a istoty, falošná múdrosť je naproti tomu plná pokrytectva, nelásky, nepokoja, násilia...

 Ako ľahko môžu zísť z cesty celé spoločnosti národov, viď fašizmus, komunizmus, atď. Neschádza dnes z dobrej cesty naša spoločnosť? Náš malý národ stále lpí a tápe v rukách mocných. Mohli by sme ísť aj vlastnou, dobrou cestou! My momentálne preberáme s hodnotou peňazí a blahobytu západu aj ich kultúru. Nie je to kultúra smrti? Legálne platené služby- potratová genocída (plánované vraždy nenarodených detí), sa stala súčasným neblahým dedičstvom komunistického ideálu. Tak isto rozvrat rodiny a útoky na mladých, dospievajúcich ľudí skrze alkohol a drogy a neviazaný sex- dedičstvo tzv. kvetinovej revolúcie z Ameriky. Ktosi mocný nám zaslepil oči a uši tak, že nevidíme a nepočujeme. Preto apelujem na vás, učiteľov, nositeľov vzdelania a kultúry. Vzoprite sa falošnému tlaku a presadzujte pravú náuku. Táto je založená na pravých princípoch a hodnotách, ktoré treba v spoločnosti pestovať, ochraňovať, ináč naše duše zaplieni burina skazeného sveta. Treba začať bojovať proti masovokomunikačným prostriedkom, proti internetu, ktorý je zamorený falošnými, nemorálnymi, štvavými stránkami, ktorých hodnoty nesiahajú ani len po päty človeka, treba sa vrátiť k pravému umeniu, pretože ono vykresľuje pravú hodnotu človeka. Pravé umenie nám v dobrom slova zmysle vyráža dych svojou nadpozemskou, nepominuteľnou krásou.

 

Škola je dielňou ľudskosti. Čo znamená termín „ľudskosť”? Môže to byť dobrota, ale aj zloba, pretože človek je prázdna nádoba, ktorá je napĺňaná. Ak nalejete do špinavého pohára čistú vodu, nenapijete sa z toho. Podobne je to aj so študentami, ktorí sú pošpinení vplyvom sveta a vy v škole do nich nalievate čisté, pravdivé vedomosti. Sami viete, že sa z tých pohárov nedá napiť. Niekedy škola úzko spolupracovala s katolíckou cirkvou, ktorá má v poslaní očisťovať tieto poháre sviatosťou zmierenia. Dnes je táto služba cirkvi nahradzovaná službami psychológa, ktorý sa snaží premôcť poruchy, neukáznenosť a skazenosť žiakov metódami podporujúcimi všeobecné dobro. Na západe sa ukazuje, že prílišná liberalizácia vedie spoločnosť k individuálnej deštrukcii. Na školách je bežné, že kamerový systém sleduje šikan, polícia dozerá na bezpečnosť.  Myslím si, že človek nebol stvorený na to, aby bol pod neustálym dohľadom, resp. tento negatívny pomer sa môže znížiť tým spôsobom, že budú deti, dospievajúci, ale i dospelí a starí ľudia pod takou veľkou ochranou, ktorá zabráni deštrukcii vo väčšej miere. Vy pedagógovia by ste sa preto mali zamerať na prevenciu a auto ochranu žiakov a študentov, že im hlavne zaplníte srdcia láskou, pravdou, dobrotou, súcitom a vyplníte im zmysluplne čas, v ktorom by im mohlo byť ublížené (cez internet, tv, tzv. negatívne rovesnícke skupiny), že sa viac pre svojich žiakov a študentov obetujete, v etickom dialógu im vysvetlíte a vyargumentujete, čo je zlé v spoločnosti, čoho by sa mali vyvarovať, aby sa nezašpinili, mali by ste začať spolupracovať okrem školského psychológa aj s kňazom (pre tých študentov, ktorí sú slabí a upadajú do špín tohto sveta), resp. s učiteľom, ktorý má dôveru, mal by dostať na starosť každý prípad. Využite všetky možné dostupné prostriedky. Je nemysliteľné, aby ste sa vo výchove spoliehali iba na rodičov. Vy máte vychovávať aj rodičov! Máme spoločný záujem a zodpovednosť a bol by som rád, keby sa nikto z vám zverených žiakov a študentov nestratil v bahne neúspechu! Vlejme do spoločnosti viac dôvery a trpezlivo znášajme opakované chyby iných. Doprajme úspech každému človeku a podporujme v dobrom každého žiaka a študenta. Keďže je v súčasnej spoločnosti všeobecná kríza rodín, staňme sa altruistami a pomáhajme obetavo rodičom vychovávať tak ťažko zvládnuteľnú, silne opoizičnú mládež. Tvoj pracovný čas nemôže byť do jednej, do druhej, možno áno, ale pomôž slabým žiakom prospievať s vyznamenaním, si za nich zodpovedný! Apelujte na svedomie každého žiaka a študenta, ono samé má moc ochrániť človeka pred rozvratom. Vy ste ako hrnčiari, no v rukách držíte krehké duše, dajte pozor, aby ste ich nerozmliaždili pod rukami, ale pevne ich držte v rukách, aby sa hádam nezdeformovali pod vplyvom zhubného sveta!

Dbajte o to, aby ste nikoho nepohoršili, ak sa tak stalo, vytrvalo pracujte na návrate dôvery. Ak je niekto chronicky zatrpknutý, môže začať byť škodlivý sebe, alebo okoliu. S každým majte dobré, úprimné vzťahy. Tieto udržujte. Choďte do práce s tvorivým elánom. Tvorivým žiakom, študentom nechajte veľa priestoru, kým pošpineným dajte čas a príležitosť na obrátenie, zlo sa dá poraziť dobrými skutkami! Prosím nepíšte im do žiackej knižky poznámky, radšej im dohovorte namiesto rodičov, ťahajte z nich dobré nitky, píšte pochvaly, rodičia vám budú ďakovať. Totiž ak budú spokojní rodičia, máte z jednej tretiny vyhraté. Druhá tretina je spokojnosť školy a tretia spokojnosť žiaka. Spokojní žiaci tvoria spolu s vami a rodičmi spokojnú školu, čo si viac môže učiteľ priať?

 

 Pred vyučovaním si urobte malé, tiché spytovanie svedomia. Zaspievajte si! Nedajte na hlasy protivníkov. Počas dňa neopusťte pokojnú atmosféru, nech žiaci ani nevedia, že začala prestávka, všetko pôjde spokojnejšie, prirodzenejšie. Nie je nič horšieho ako hlasitý zvonec. Ostaňte i cez prestávky so žiakmi, s nimi sa zžite, desiatujte, voľne debatujte. S učiteľmi sa stretnite po vyučovaní a krátko si vyhodnoťte deň, aby ste mohli priebežnejšie, flexibilnejšie riešiť problémy. Na hudobnej spievajte potichu, budete mať dobrý pocit. Ticho jednak lieči a jednak je to základ pre dobrú, tvorivú prácu. Najväčšia chyba v človeku je tá, že nevie mlčať. Naučte ich mlčať a prehovoriť v pravý čas. Och, koľko kvalitných mladých ľudí, môžete vypustiť z vašej inštitúcie!

 

 

Apelujem teraz na vás, učitelia z 1.stupňa!

 

 Uvedomte si, že u niektorých žiakov treba dobehnúť vývinové stupne po narodení, logopedické problémy, artikulačné problémy, problém vyjadrovania sa, porozumenia slovám, motorický problém- žiak musí veľa kresliť, nech vám nakreslí 10 obrázkov denne, aby sa vycibrila jemná motorika, nech hrá na hudobný nástroj, dbajte o čistotu hlasu, nikdy nekričte, aj žiaci môžu mať chronicky zachrípnuté hlasivky, hovorte o tom s rodičmi. Primárne poznávanie písmen, ktoré šikovné deti absolvovali, lebo si prezreli veľa rozprávkových knižiek, niektoré deti vidia písmená prvý raz. Problém slabikového čítania nahradiť tzv. splývavou metódou, týmto nadobudnúť veľkú prax, na začiatku aj s chybami, ale môže sa vykryštalizovať pekné čítanie. Starostlivosť niektorých rodičov musíte nahradiť, zodpovednosť je veľká, ak nenaučíte žiaka elementárnym prvkom v 1.2.ročníku, možno to nikdy nedobehne a tento hendikep si bude niesť celý život. Rozprávajte s nimi múdrosťami rozprávok o šľachetnosti, nečestnosti, atď. Pomôžte prosím každému dieťaťu. Čím viac máte v triede zaostávajúcich detí, tým viac musíte zabrať ako učiteľ! Zoberte si na výpomoc v poobednom čase aktívnych dobrovoľníkov zo stredných škôl, choďte ich osloviť. Niektorých zaujmete, stanú sa z nich učitelia a budú mať skvelú prax, lebo aj v praxi treba rásť. Buďte tvoriví, hľadajte invenciu vo vyuč. procese, prineste niečo nové. Striedajte formy vyučovania, čím menej vyspelé dieťa, tým menšia schopnosť koncentrácie, striedajte predmety, činnosti rýchlejšie, prevezmite taktovku tak, aby vás žiaci nasledovali. Nájdite si pre nich čas. Čas strávený v škole sa dá využiť veľmi efektívne. Naučte ich plávať v živote.

 Učitelia 3.4.ročníkov, tu je prvý vrchol, ktorí môžu žiaci dosiahnuť, venujte im maximálnu starostlivosť, oboznamujte ich so základmi vedeckých poznatkov, najmä v 4. ročníku viac debatujte, menej píšte, žiaci by mohli poznať nielen svoju krajinu, ale budujte v nich pocit solidarity a priateľstva s krajinami V4, nadviažte medzinárodné kontakty medzi školami, zorganizujte výmenné pobyty v EU, preberte v kocke históriu 20. storočia, vegetáciu aj tropickú- to je zaujímavá téma, život za polárnym kruhom, kultúry národov, atď. Nezabúdajte pestovať o.i. rečnícky talent, kultivované vyjadrovanie sa, správanie sa, hygienu, rozvíjať žiakov po všetkých stránkach, ich vzájomné vzťahy, privítať slávnostne nového žiaka v triede, jednoducho život sám ukáže čo a ako, veľmi náročné na život a prípravu učiteľa 1. stupňa. Vzťahy v spoločnosti sa majú cibriť práve na školách. Čím viac dobrých vzťahov, tým lepší život v krajine.

Učitelia na druhom stupni ZŠ

Veľmi citlivo prevezmite žiakov, najprv si ich získajte, potom ich učte. Vzbudzujte lásku žiakov ku svojim predmetom, nechajte v každom predmete vyniknúť aj iných žiakov, aby sa v triede každý cítil docenený a potrebný. Základné vzdelanie by malo byť dovŕšené v 6.ročníku (podľa Komenského), 7. Ročník je ideálny z hľadiska psycho-sociologického k prestupu na strednú školu. Bohužiaľ náš systém Komenského nerešpektuje a žiakov umelo drží na základnej škole, kde sa ešte ďalšie 3 roky venujú všeobecným predmetom. Prosím pedagógov 7.8.9.ročníkov, aby začali brať žiakov ako študentov vážnejšie, mali by im začať vykať, problém, ktorí momentálne majú, kým sa nezačne uplatňovať Komenský, sa dá preklenúť len s veľkým vypätím síl. Nezávidím vám mať v jednej triede remeselníkov, študentov, a všetky možné rôznorodé kategórie profesií. Máte pred sebou ťažšiu úlohu ako prezident, ktorý má zjednotiť celý národ. O každú kategóriu by ste sa mali zaujímať, študentom dávať navyše samoštudijné úlohy, remeselníkom vysvetľovať teóriu remesiel, atď, ukázať im širokú škálu povolaní a pripravovať ich na ne, sledovať moderné trendy dobrovoľníckej práce pre dlhodobo nezamestnaných, ukázať im možnosť, že dobro sa dá konať, len treba otvoriť oči a vidieť potreby okolia a spoločnosti. Každá prospešná práca bude raz odmenená bohatstvom národa v budúcej generácii. Tie hodnoty, ktoré vytvárame, zanecháme raz svojim deťom ako dedičstvo národa. Veľmi dôrazne pôsobiť v oblasti prevencie, drog, alkoholu a iných nebezpečenstiev a nástrah sveta. Nemôžete mať jeden meter na všetkých študentov, lebo každý je povolaný k niečomu inému a je na inej úrovni, musíte toto všetko zohľadniť. Každému pomáhajte dostať sa na vyšší level, pomáhajte si navzájom, nebuďte sebeckí, buďte starostliví jeden o druhého neustále a bez ohľadu na vek a rozdielnosti. Každý človek je originál, nie klon a tak k nemu treba pristupovať. Hľaďte so všetkou úctou na každého študenta, vy ani možno netušíte, koľko toho vie, možno má nejaké zábrany prejaviť sa. Nekrivdite nikomu, nie je vôbec žiadúce nechávať žiakov prepadávať! Takíto žiaci môžu prepadnúť beznádeji! Nemotivujte ich strachom, ale láskou a víziou, robte spoločne niečo dobré pre mesto, obec, kultúrne programy sa vytratili zo života, zabavte sa divadlom, hudbou, tancom. Buďte tvoriví aj na druhom stupni. Vážte si každého jedného žiaka (nielen 1.júna) tak, ako by to bol najcennejší poklad, očisťujte, ochraňujte, zveľaďujte ho! Vy, učitelia 7.8.9. ročníkov to máte najťažšie zo všetkých učiteľov. Nech sa vaše trápenie premení na radosť! Máte v rukách dospievajúcich, hľadajúcich, mladých ľudí, ktorí potrebujú nájsť pravé hodnoty, istotu, pomôžte im ich nájsť. Každý musí dôjsť k poznaniu sám. Ochotne im odpovedajte na otázky. Pracujte s nimi citlivo a zodpovedne. Pomôžte im nájsť životné povolanie. Buďte s nimi triedni učitelia aj cez prestávky, predídete veľa problémom.

 

Vážení Riaditelia, predmety sú všetky rovnoprávne! Hudobná výchova je rovnako dôležitá, nepreberajte cez tieto hodiny iné predmety, obsaďte kvalifikovane všetky predmety, nelátajte to ako vám vyhovuje, dbajte na kvalitu! Naučte mladých ľudí v železobetónovej dobe sídlisk byť užitočnými, vyveďte ich z nudy, z falošnej virtuálnej reality, z nič nerobenia. Nech škola žije aj v poobednom čase, nevyháňajte z nej deti von, nič nerobte nasilu, pritiahnite ich dôrazne v láske, spoločnosť je zodpovedná za to, čo sa s nimi deje, najmä vtedy, keď sú ich rodičia zaneprázdnení prácou v prospech celej spoločnosti v poobednom čase.

Drahí učitelia, veďte svojich žiakov a študentov ku kultúre života, k posvätnosti manželského a rodinného života, odsúďte negatívne, nesprávne príklady predkladané médiami, najmä manželskú neveru a všetky ostatné nečistoty a zvrhlosti, apelujte na rodičov, aby sa chránili pred škodnými vplyvmi, ako sa len dá. Rozprávajte študentom, žiakom rodičom donekonečna o negatívnych príkladoch, no najmä o dôsledkoch, ktoré postihujú takto oklamaných a zneuctených jedincov a rodiny. Držte mravnosť. Mravnosť je vrchol, ktorý máte v študentskej duši dosiahnuť práve vy, stredoškolskí profesori. Vám treba ísť so študentami do hĺbky a nájsť tam spolu novú kvalitu života. Prosím vás, učitelia a profesori, podržte svojich študentov, keď majú krízu a pochybnosti, hľadajú len vyššiu spravodlivosť, vyššiu múdrosť, vyššiu láskavosť, vyššiu úprimnosť. Plachých posilňujte, agresívnych upokojujte, vulgárnych umravňujte. Vážení pedagógovia, vy ste zodpovední za kvalitu, mravnosť a budúcnosť celého národa! Nepristupujte ku svojmu povolaniu laxne, nedbanlivo, ale zo všetkou chuťou, horlivosťou, nadšením! Požiadajte svojich nadriadených o znížení byrokratického zaťaženia a odstránení všetkých prekážok v práci.  Argumentujte, vysvetľujte, buďte neodbytní.

 

A vy, žiaci a študenti, majte veľkú úctu a rešpekt k vašim nadriadeným učiteľom, i k spolužiakom, nesedávajte s posmievačmi, nepodvádzajte pri písomkách, ale poctivo sa pripravujte na vyučovanie, pomáhajte slabším, majte vzájomnú úctu a rešpekt. Vyjadrujte sa slušne, aj vtipy nech sú slušné, buďte dobrí, tichí a poslušní. Buďte tvoriví, vo všetkej úctivosti sa vyjadrujte o druhých a so súcitom, ak niekto potrebuje pomôcť, pomáhajte si navzájom ako sa len dá. V láske, pokoji, úctivosti vyjadrujte svoje pocity a názory. Podporujte učiteľov a oni podporia vás!

 

ZÁKON JE LITERA SPRAVODLIVOSTI. Budujte pravú hrdosť, nie falošnú pýchu. Rozprávajte sa s nimi o problémoch Slovenska, EU, sveta. Slová voľte vľúdne a láskavé, meňte intenzitu, rýchlosť reči, zaujmite ich. Malým deťom vysvetľujte pomaličky, opakujte, študentom zdôrazňujte, pravda nebýva vyjadrená mnohými slovami. Učte ich šetriť so slovami. Nechajte čas na rozjímanie. Ako sa zima vyháňa letom, tak aj vy vyžeňte hlúposť múdrosťou, klamstvo pravdou, zlo dobrom. Lenivosť ochotou premáhať. Len obetavá spoločnosť bude prospievať. Želám vám, všetci moji drahí, nažívajte navzájom vo svornosti a láske, veľkoryso, buďte ako jedna rodina, ctite si všetkých ľudí a úcta bude vzrastať medzi vami. Neškoďte nikomu, ale pomáhajte, buďte spravodliví, v trestoch milosrdní, znášajte sa v láske. Nikto učený z neba nespadol, žijeme na tejto zemi len krátko, želajme si,  aby sme prežili tento život v láske a pokoji. Hľadajme Dobro a spoľahnime sa, že sa o nás postará. Veď sa stará o ranné lúče slnka, i oblaky, keď pršia z neba dážď, stará sa o lúčne kvety i zvieratá. O čo viac je preň človek, spoľahni sa Naň!